Basset artezyjsko normandzki – wielki wrażliwiec na krótkich łapach

Basset artezyjsko normandzki jest stosunkowo rzadko spotykaną rasą w Polsce, cieszy się o wiele mniejszą rozpoznawalnością niż jej bliski kuzyn, basset hound. Wielka szkoda! Przedstawiciele wspomnianej rasy są cierpliwymi, łagodnymi, kochającymi dzieci towarzyszami rodziny. Ponadto, cechuje ja mało wymagająca w utrzymaniu sierść oraz dobre zdrowie.

Charakterystyka

Aktywność

Inteligencja

Relacje z dziećmi

Zdrowotność

Predyspozycje do obrony

Predyspozycje do stróżowania

Nadaje się do życia w domu

 

Basset artezyjsko normandzki – wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: średni
  • Sierść: krótkiej długości, zwarta oraz gładka. Trójbarwna lub dwubarwna w odcieniu płowym.
  • Wysokość w kłębie: 30-36 cm
  • Masa ciała: 15-20 kg
  • Długość życia: ok 12 lat

Basset artezyjsko normandzki – wzorzec rasy

  • Kraj pochodzenia: Francja
  • Klasyfikacja według FCI: grupa 6 (psy gończe, posokowce i rasy pokrewne); sekcja 1.3 (małe psy gończe); podlega próbom pracy.
  • Użytkowanie: jako pies do polowania (głównie na króliki, zające oraz jelenie). Jego niewielka wysokość w kłębie pozwala mu na penetrowanie gęstej roślinności. Dobrze radzi sobie z polowaniem zarówno w pojedynkę, jak i w grupie.
  • Ogólne wrażenie: sylwetka długa, o harmonijnej budowie; pies jest wierny, czuły oraz przyjaźnie nastawiony do swojego właściciela. Został obdarzony świetnym węchem, jest sprawny oraz wytrzymały, choć niezbyt szybki.
  • Głowa: czaszka średnich rozmiarów, o wyraźnie zaznaczonym guzie potylicznym oraz dobrze widocznym stopie. Nos oraz oczy duże i ciemne; uzębienie kompletne, o zgryzie nożycowym; uszy nisko osadzone, miękkie, o ostrych brzegach.
  • Szyja: długa.
  • Grzbiet: szeroki, o delikatnie wysklepionych lędźwiach, opadającym zadzie oraz wyraźnie wypełnionej klatce piersiowej.
  • Ogon: zwężający się w kierunku końca.
  • Kończyny: krótkie, widocznie wykrzywione, o wyraźnym umięśnieniu.
  • Sierść: krótka oraz gładka. Dopuszczalne umaszczenie obejmuje wersję tricolorową (płowe z czarnym płaszczem i odcieniem białym) lub dwukolorową (płowe z odcieniem białym).

Basset artezyjsko normandzki – charakter

Psy omawianej rasy to łagodne, przyjazne i towarzyskie zwierzęta, okazujące swojej rodzinie mnóstwo czułości. Kochają dzieci i są wobec nich bardzo cierpliwe. Są również bardzo wrażliwe i inteligentne, z łatwością potrafią wyczuć nastrój swojego właściciela. Jednocześnie są dosyć uparte i niezależne, dlatego też ich właściciel powinien odznaczać się nie tylko cierpliwością i łagodnością, ale również stanowczym oraz konsekwentnym podejściem do wychowania psa.

Basset artezyjsko normandzki – długość życia

Średnia długość życia przedstawiciela rasy basset artezyjsko normandzki wynosi 12 lat.

Basset artezyjsko normandzki – zdrowie

Choć basset artezyjsko normandzki jest stosunkowo zdrowym zwierzęciem, z uwagi na swoje łapy (nieproporcjonalnie krótkie do reszty ciała), jest to rasa predysponowana do schorzeń układu kostnego.

Basset artezyjsko normandzki – pielęgnacja

Utrzymanie basseta artezyjsko normandzkiego pod kątem pielęgnacji owłosienia, nie jest specjalnie skomplikowaną sprawą. Sierść psa tej rasy wymaga jedynie regularnego szczotkowania, w celu usunięcia martwego włosa. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na brak podszerstka, psy te nie są szczególnie odporne na ciężkie warunki pogodowe. Podczas niskich temperatur, konieczna może być dodatkowa ochrona psich łapek przed mrozem oraz unikanie długich i wymagających spacerów. 

Należy również regularnie sprawdzać stan oraz czystość uszu pupila, ponieważ omawiana rasa wykazuje predyspozycję do rozwinięcia stanu zapalnego tej części ciała.

Basset artezyjsko normandzki – żywienie

Żywienie psa każdej rasy – w tym basseta artezyjskiego normandzkiego- opiera się na kilku podstawowych zasadach. Najważniejszą z nich jest konieczność dostarczania zwierzęciu wysokiej jakości białka zwierzęcego, którego źródłem jest jedynie mięso ssaków lub ryb. Drugim kryterium, które świadczy o jakości danego pożywienia jest fakt, iż dostarcza ono odpowiednią ilość witamin oraz składników mineralnych. Ponadto, dobra karma dla psa powinna być również produktem niskoprzetworzonym, opartym na naturalnych składnikach, pozbawionym konserwantów, wypełniaczy oraz sztucznych barwników i aromatów.

Podczas doboru odpowiedniej karmy, należy zwrócić również uwagę na ilość dostarczanych kalorii – bassety są bowiem powszechnie znane ze swojego łakomstwa oraz skłonności do rozwinięcia nadwagi.

Basset artezyjsko normandzki – szkolenie i wychowanie

Jak już wspomniano, basset artezyjsko normandzki potrzebuje doświadczonego, stanowczego i konsekwentnego opiekuna. Dodatkowo, wykazuje on ogromne zapotrzebowanie na ruch oraz wymaga długich (nawet 4 godzinnych) spacerów każdego dnia. Właściciel psa tej rasy powinien również zadbać o jego odpowiednią socjalizację w wieku szczenięcym oraz przejść z czworonogiem chociażby podstawowe szkolenie posłuszeństwa.

Basset artezyjsko normandzki – szczeniaki i hodowla

Decydując się na przyjęcie do swojego domu basseta artezyjskiego normandzkiego, mamy do wyboru dwie opcje dalszego postępowania. Możemy znaleźć szczeniaki hodowlane, ze zrzeszonej w odpowiedniej organizacji kynologicznej hodowli. W tym przypadku, powinniśmy zwrócić uwagę na rodziców miotu- jak wyglądają, jaki mają temperament i w jakim są stanie zdrowotnym. Dodatkowo, należy się upewnić, że dorosły osobnik będzie spełniał wszelkie cechy zawarte we wzorcu rasy- musi więc on posiadać rodowód. Warto się także zorientować, jak wygląda opieka weterynaryjna sprawowana nad szczeniakami oraz poziom ich specjalizacji.

Jeżeli nie przeszkadza nam posiadanie psa bez rodowodu, możemy również przygarnąć psa oddanego przez poprzednich właścicieli do adopcji. W ten sposób zyskamy wymarzonego przyjaciela i podarujemy dom czworonogowi w potrzebie.

Basset artezyjsko normandzki – cena

Cena hodowlanego szczenięcia może wynieść nas nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście, na to ile kosztuje utrzymanie psa składa się wiele innych składowych- na przykład koszt jego wyżywienia. Należy być także przygotowanym finansowo na niezapowiedziane wydatki, takie jak opieka weterynaryjna w przypadku zachorowania zwierzęcia, czy koszt kursu posłuszeństwa szczenięcia, jeżeli będziemy musieli lub chcieli takowe odbyć.

Basset artezyjsko normandzki – historia rasy, ciekawostki

  • Historia powstania rasy sięga jeszcze lat 70-tych XIX wieku, kiedy to książę Le Couteulx de Canteleu stworzył pierwszą linię krótkowłosych bassetów francuskich, inaczej zwanych artezyjskimi. W podobnym czasie powstała linia bassetów normandzkich- zbliżona do wcześniej wspomnianych zwierząt, jednakże cechująca się osobnikami o bardziej wykrzywionych nogach. Typ normandzki był w późniejszym czasie wzmacniany przez Leona Verriera. Basset artezyjsko-normandzki jest, jak nietrudno się domyślić, efektem skrzyżowania przedstawicieli dwóch wspomnianych ras. Niemniej, w obecnych czasach nadal możemy wyróżnić dwie różne linie hodowlane- artezyjską oraz normandzką.
  • Inne nazwy rasy to: Basset artesien normand, Artesian Norman Basset.
  • Z bassetów artezyjsko normandzkich wywodzi się basset hound. Są one jednak lżejsze, odznaczają się innym umaszczeniem oraz mniej luźnym podgardlem.

Basset artezyjsko normandzki – dla kogo? Wady i zalety

Basset artezyjsko normandzki jest idealnym materiałem na psiego przyjaciela dla osoby, która:

  • Szuka psa rodzinnego
  • Szuka psa czułego, cierpliwego oraz łagodnego w stosunku do dzieci
  • Szuka psa wesołego, przyjaznego i towarzyskiego
  • Szuka psa niskiego, o średnich rozmiarach
  • Szuka psa będącego przedstawicielem mało popularnej rasy
  • Szuka psa długowiecznego
  • Szuka psa niewymagającego pod kątem pielęgnacji sierści
  • Szuka psa pozbawionego predyspozycji do wielu schorzeń genetycznych
  • Będzie w stanie poradzić sobie z psem upartym i niezależnym
  • Jest w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę ruchu oraz aktywności fizycznej
  • Ma doświadczenie w wychowywaniu psa
  • Jest osobą konsekwentną, cierpliwą i stanowczą
5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Basset hound – co kryje się za jego smutnym spojrzeniem?
Basset bretoński – charakterystyka i opis rasy
Najlepsze psy dla dzieci – łagodne rasy psów
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Psy dla alergików – poznaj polecane rasy psów bez sierści i psy, które nie uczulają
Jak wychować psa? Czy wychowanie szczeniaka może być proste?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *